Noční lov candátů na voblery
autor : Chris Enders
Slunce pomalu mizí za horizontem, pomalu se stmívá a přivhází noc. A to je dobře, protože dnes se jde s voblery na candáty. A zde vyvstávají některé otázky, které je třeba zodpovědět:
- Jaký typ voblerů nám přinese úspěch?
- Na co si musím dávat pozor při vedení nástrahy?
- Která místa mně přinesou úspěch?
Odpovědi na tyto otázky a mnohé další se pokusím zodpovědět níže.
Poznámka
Nedivte se, že některé obrázky Murdocka úplně neodpovídají fnálnímu vzhledu. Díky mé práci ve vývoji mám k dispozici předfinální prototypy. Např. Oči nebo vzor šupin bývá optimalizován až v úplně poslední fázi vývoje, kdy už mají jednotlivé prototypy za sebou mnohé kilometry ve vodě.
Proč v noci ?
Candáty můžeme samozřejmě chytat i ve dne. V určitých typech vod je to v noci ale mnohem snazší! Proč je tomu tak? Mnohé vody jsou v posledních letech díky lidskému působení nesrovnatelně čistší. Candát je ryba velice náchylná na ostré světlo a novým podmínkám se musel přizpůsobit. Tím, že svůj aktivní lov přesune na noc. Obecně můžeme říci, že za tmy se dravci vydávají na lov často i do hloubek, kde je nám třeba jen po kolena.
Orientace u vody !
Ve většině případů jsem u vody už během pozdního dopoledne, abych se u vody dostatečně zorientoval. Pokud chcete být při nočním lovu candátů úspěšní, musíte se na lov dostatečně připravit a dobrá znalost lovného místa je klíčová! Ve dne vidíme věci, které nám za tmy zůstanou skryté a ovlivňují např. vedení nástrahy. Rovněž dáváme pozor na přítomnost potenciální kořisti.
Vhodná lovná místa
Typické úspěšné spoty během dne je proudná hrana, vracáky, nebo vyhloubené vnější zatáčky. To jsou místa, která dravcům skýtají kryt před predátory, nebo zálohu pro lov. Ale to nejsou ta nejvhodnější místa pro lov candátů v noci. Candáti se na lov vydávají často do velice mělké vody, často v bezprostřední blízkosti břehu.
Jakmile candát začne aktivně lovit za soumraku, často se tomu tak děje v mělké vodě. Obvykle dokonce loví přímo před kamennou hranou nebo v mělkých oblastech, ale obecně blízko břehu. Zde stojí za to hledat candáta rovnoběžně s břehem a vést naši návnadu docela blízko k hladině, abychom se nezachytili o kamenné hrany.
Najděte přirozenou potravu!
V místech ukrytých před proudem (zde kotviště přívozu) se přes den často shromažďují malé rybičky. To samozřejmě candáti dobře ví, a proto je dobré na těchto místech udělat pár náhozů. Nedivte se, když záběr přijde velice brutálně, blízko u břehu a těsně pod hladinou!
Kde chytat?
Silové náhozy nejsou v noci nutné. Často stačí jen cílený spodní nához blízko kamennému břehu, protože tam jsou v noci candáti na lovu velice často.
Koncentrace je nezbytná!
Je tma, mám problém rozeznat ruku před obličejem. Teď opouští candáti svoje denní útočiště, aby lovili v mělčinách. Zdůrazňuji to stále dokola, protože je to ta největší chyba, které se při nočním lovu candátů můžete dopustit! Většina rybářů vodí v noci své nástrahy prostě moc hluboko.
Vhodná čelovka?
Rada: Úplně bez světla to v noci samozřejmě nejde. Čelovka je při nočním lovu nezbytná! Osobně upřednostňuji takový typ, kde je možnost zapnutí červeného světla, které je podstatně nenápadnnější, než světlo žluté.
S sebou jen to nejnutnější!
Na noční přívlač je nutná vhodná obuv a co se týče vybavení, je třeba myslet minimalisticky. Malá taška s tím nejnutnějším (např. Slingback) je ideální, abychom se po břehu pohybovali co nejtiššeji.
Vhodné náčiní
Candáty můžete v noci chytat i s vaším oblíbeným jigovacím prutem. V takovém případě doporučuji použití vlasce, který má určitou průtažnost a lépe absorbuje prudké záběry. Ale ještě lepší je trochu měkčí prut. Pomůže vám totiž lépe zkrotit vehementní záběry, ketré často přicházejí na krátkou vzdálenost a jen těsně pod hladinou. Všeobecně se dá říct, že modely o délce 2,4 až 2,7 metru, s vrhací zátěží do 50g s medium fast akcí jsou ideální Na konci článku najdete velice konkrétní tackle checklist s mou vyzkoušenými a používanými věcmi.
Jaký návazec?
Nezbytné je použití fluorocarbonového návazce. Protože chytáme v mělké vodě, nezabráníme častému kontaktu nástrahy se dnem, tudíž potřebujeme velice oděruodolný návazec. Přibližně 1 – 1,5m dlouhý návazec o síle 033 – 0,40mm je ideální. Šňůru s návazcem spojuji výhradně Albright uzlem.
Vedení nástrahy
V noci by mělo být vedení co nejpomalejší. Když říkám co nejpomalejší, myslím tím nejpomalejší!Nějaké střídání tempa nebo divoké twitche nejsou na místě. Občasné pauzy, kdy necháme nástrahu v klidu nam místě, mohou naopak způsobit opravdové zázraky!
Jakou nástrahu?
Používané voblery musí splňovat zásadní předpoklad a to je práce již při minimálním tahu!Plovoucí modely do jednoho metru o délce mezi 10 a 15cm jsou pro mě první volbou. Za mě vřele doporučím model Murdock od ZECK.
Důležité faktory!
Správná barva nástrahy je, i když je to možná překvapivé, naprosto klíčová! Já osobně kladu velký důraz na kontrast, protože ten candát ve tmě vnímá nejvíc. Dále svůj výběr přizpůsobím zbytkovému světlu, měsíční fázi, či zbarvení vody. Všechny tyto faktory je při volbě barvy mít na paměti!
Barva nástrahy ?
Při čisté vodě volím tmavé kontrastní barvy jako černá, fialová nebo modrá. Při zakalené vodě naopak světlé barvy, bílou, světle zelenou nebo žlutou. Rovněž není na škodu, pokud má váš vobler nějaké UV body. Všeobecně reagují candáti na UV ale jen při zbytkovém světle. Za tmavé noci není žádné UV světlo a já vybírám svou barvu podle kontrastu.
Opravdový všeuměl, který používám velice často, je MURDOCK v barvě Gecko. Černý hřbet, žluté boky, bílé bříško, Gecko pokryje téměř všechny aspekty nočního lovu a je velice nenáročný na vedení!
Hodně úspěchů při zkoušení!
Váš Chris Enders
Sdílet na FB
Líbil se Vám článek, sdílejte ho se svými přáteli na Facebooku.Sdílet na Twitteru
Líbil se Vám článek, můžete ho přímo tweetnout na svůj Twitter.Poslat mailem
Líbil se Vám článek, pošlete ho mailem svým kamarádům a známým.Jaké pruty používám k lovu candátů
Použitá umělá nástraha ?
- Oblíbenou nástrahou je ZECK Murdock
Jaký návazcový materiál ?
- Používám hlavně fluorocarbon 0,33 - 0,40mm
Příslušenství montáže
Další používané příslušenství
- Přívlačové kleště – ZECK Unhooking Pliers Predator
- přívlačové štípací kleště - ZECK Braid Scissors Predator
- přívlačový brousek na háčky - ZECK Hook Sharpener Predator
- Teleskopický podběrák - ZECK Folding Rubber Net
- Přívlačová krabička – ZECK Hardbait Box M
- přívlačová taška přes rameno - ZECK Sling Bag 5000
- přívlačové pouzdro na návazce - ZECK Leader Pocket