Štiky šetrně chytit, rychle uvolnit háčky a bezpečně pustit - Alexander Kubica

Štika umí být docela obtížné stvoření, proto bych vám v tomto článku rád ukázal, jak se s nimi správně vypořádat. Jde především o manipulaci s ní, pokud máme v úmyslu ji opět pustit. Počínaje bezpečným zdoláním pro samotného rybáře, až po bezpečné zdolání pro rybu, rychlé a snadné odháknutí, správné puštění a stabilizaci ryby.

Podběrák ano nebo ne?

Při zdolávání štiky je důležité se pokud možno vyhnout použití podběráku. V závislosti na místě je to samozřejmě někdy nemožné, stejně jako když je na háčku nový osobák nebo jste si naplánovali rybu na večeři. Pokud však chcete rybu pustit a máte možnost chytit štiku do ruky, obejděte se bez podběráku. Přestože je většina podběráků pogumovaná a nejde tudíž o poranění sliznic, ale o riziko zranění z toho, jak se štika v podběráku kroutí a točí.

Nebezpečné volné háčky

Většina z vás to zná, zvláště při lovu s více trojháčky. Jeden háček dobře sedí v tlamě, zatímco druhý volně visí. Štika se v podběráku točí kolem vlastní osy a celá síť včetně ryby a trojháčků vytvoří jeden velký chaos. Tím vzniká nejen velké nebezpečí pro štiku, ale kvůli nejasnostem, kde jsou háčky, se to poprvé stává opravdu nebezpečné i pro naše prsty. Situace se pak často musí řešit rozřezáním montáže.

Nářadí

Čímž se dostáváme k nejdůležitějšímu příslušenství. Nejprve Hook Cutter, bez kterého nikdy nejdu k vodě. Nezáleží na tom, zda je to háček v prstu, háček v síti nebo háček v žaberním oblouku štiky – Hook Cutter je absolutně nezbytný. Silné a dlouhé uvolňovací kleště jsou také nutností, aby bylo možné uvolnit háčky, které jsou více vzadu v chřtánu štiku. Existují také kleště na úchytné kroužky, zvláště pokud se rozhodnete používat podběráky a pravidelně lovit pomocí systémů. V neposlední řadě byste s sebou měli mít i Pistol Pliers, které jsou prostě šikovnější a v některých situacích snáze použitelné.

Rukavice při lovu štik?

Kromě podběráku pro nutné situace by měla být vždy na dosah i podložka pod ryby, pokud chcete rybu pustit. Ale co si chránit vlastní ruce rukavicemi? Ani náhodou, protože stejně jako sumcaři nosíme naše takzvané Pike Knuckles (krvavé šrámy) s hrdostí! Navíc škodí rybě víc, než si myslíme, právě proto, že se žaberním úchopem dotýkáme nejcitlivějších orgánů štiky. Samozřejmě existují výjimky pro první pokusy u dětí a u lidí, kteří trpí hemofilií, tedy poruchou krvácivosti.

První pohled

Začněme tedy uchopením ryby a předpokládejme, že se nejedná o naprosto výjimečnou rybu, kterou chceme mít samozřejmě na jistotu v podběráku, ale o průměrnou štiku 80 cm. Můj první pohled patří pozici háčků. Jsou oba háčky v ústech? Visí trojháček volně? Nesedí některý trojháček v žaberních obloucích? Kde mohu bezpečně rybu uchopit? Která strana je vhodnější?

Úchyt za skřele

Jinou variantou je uchopení za hřbet, ale to je možné jen do určité velikosti, třeba i v závislosti na délce prstů. Takže mluvíme o úchopu za skřele. Když je ryba unavená, první věc, kterou udělám, je chytit návazec a odložit prut. Po posledním pohledu na polohu háčků posouvám ruku po žaberním krytu (nikdy nesahám mezi žábry) dopředu k základně žaberních oblouků. Když se dostanete dopředu, cítíte skrz zahnuté prsty jakousi „hrázku", kterou musíte pevně uchopit. Mimochodem, čím větší ryba, tím lépe a snadněji se chytá.

Rychlé uvolnění háčků

Pokud chceme rybu pustit, musíme teď jednat rychle! Háčky, které sedí v žaberních obloucích, by měly být vždy odříznuty řezačkou háčků co nejblíže za zpětným hrotem. Jen velmi výjimečně je lze uvolnit bez poškození žaberních oblouků, což ve většině případů vede k úhynu štiky. Háčky, které sedí v tlamě ryby, by měly být uchopeny za ramínko háčku a uvolněny razantním škubnutím. Různá páčidla či otevíráky tlamy jsou absolutní No Go!!! Pokud jste v ideálním případě dva, může parťák otevřít tlamu štiku uchopením za toothless Lipp (bezzubý ret). Tak lze tlamu štiky otevřít snadno a bez nebezpečí pro prsty.

Vyháknutí na podložce nebo ve vzduchu

Při tomto procesu držím rybu buď nad vodou nebo mokrou podložkou. Pokud máte málo zkušeností, můžete samozřejmě štiku položit přímo na podložku. Ve dvou lidech se dá štika tak dobře zafixovat a odháknout bez velkého nebezpečí pro prsty a rybu.

Teď uklidnit prosím

Jakmile se ryba vyprostí z háčku, věci se mohou rychle pohnout. Pokud jsou v plánu fotky, dávám štiku do podběráku, aby se uklidnila a připravím si foťák.

Úchop při focení

Při samotném focení je jediný způsob, jak můžeme rybu bezpečně a zdravě držet a to přes úchop za skřele. Jedině tak je téměř nemožné, aby ryba spadla na zem. Rybu vždy podepřete druhou rukou pod břichem a nenechte ji viset jednou rukou. Vlivem zvýšené gravitace mimo vodu se vnitřnosti hlavně velkých ryb tlačí k sobě dozadu.

Hrdina in memoriam

Mimochodem, štika odebraná ke konzumaci je posmrtným hrdinou svého druhu. U mrtvé ryby si můžete nejefektivněji nacvičit bezpečný úchop, což ocení každá další štika, která se stane vaší kořistí.

Catch & Release

Pokud jde o samotné puštění, zbývá ještě zvážit pár detailů. Přestaňte prosím s nesmyslným posouváním ryby dopředu a dozadu. V důsledku toho voda protéká žábrami špatným směrem nijak to nepřispívá k rychlému zotavení ryby. Druhou rukou chytím rybu za kořen ocasu, vložím ji do vody a pak uvolním úchop. To je nejlepší způsob, jak rybu stabilizovat. Poté ji volně držím ve vodě, dokud se sama neponoří.

Pevně doufám, že si odnesete jeden nebo dva tipy, které vám v budoucnu usnadní lov štik a ochráníte tak sebe i ulovené ryby.


Stay true, keep the water clean and catch the Biggest.
 

Váš Alexander Kubica